unknown thoughts

Koku kopšana un vainagu formas veidošana

Koku kopšana un vainagu formas veidošana.

Kas tad īsti ir koku kopšana? Saskaroties ar šo tematiku saprotu, ka daudziem koku kopšana asociējās ar lieko zaru apzāģēšanu, ar to es domāju, konkrēti traucējošo zaru apzāģēšana. Ir gadījumi, kad cilvēki baiļu iespaidā ir gatavi upurēt pusi no koka. Redziet, vēja laikā vainags sveroties ēku virzienā. Koku kopšanas un vainagu formas veidošanas mērķis ir maksimāli saglabāt koku, radīt maksimāli mazāk un mazākas brūces, paildzināt koka mūžu. Ja visi koki izmirs, arī mēs visi dosimies turpat.

Nedaudz vairāk par koku kopšanu. Koku kopšana ir vispārīgs jēdziens. Koku kopšana iedavās daudz un dažādās subkategorijās. Piemēram augļu koku kopšanu var veikt, lai iegūtu maksimāli lielāku augļu ražu, vai vienkārši izveidotu vizuāli simpātisku augļu koka vainagu. Teiksim koka vainaga sanitārā kopšana sevī ietver izstīdzējušu zaru saīsināšanu, kā arī sauso, slimo aizlauzto un nolauzto zaru apzāģēšanu. Traumētos zarus apzāģē, lai izveidotu maksimāli mazāku brūci, lai kokam ir maksimāli viegli to aizaudzēt.

Koka vainaga pacelšana ir koka zemāko zaru apzāģēšana. Parasti tie ir tie zari, kas traucē infrastruktūrā - gājējiem, satiksmei utt. Pareizi būtu sākt vainagu pacelšanu jau kokaudzētuvā, kad apakšējo zaru diametrs nav pārsniedzis 15mm. Diežēl vainaga pacelšanā reizēm tiek apzāģēti resni un spēcīgi zari, kas mēdz iespaidot koku veselību nākotnē.

Koka vainaga retināšana - procesa nosaukums jau ir pašsaprotams. Procesa laikā, sertificēts arborists "kokzinis" veic selektīvu zaru apzāģēšanu, izgriež krusteniskos, neveselos zarus vainagā, saīsina izstīdzējušos un nesimetriskos zarus. Kopšanas mērķis ir ielaist gaismu koka vainagā un veicinātu vēja kustību visā koka vainagā. Lieta tāda, ka koki reti aug ar proporcionāliem vainagiem. Kokam ir tendence sniegties gaismas virzienā, tāpēc bieži vainags ir nesimetrisks, viena puse vainagam var būt daudz lielāka, vai mazāka, kā otra.

Vainaga samazināšana, jeb kā tautā mēdz teikt "koka samazināšana" veic visā vainagā. Arborists veic praktiski katra zara apzāģēšanu. Ilgs process, bet gala rezultātā acij ļoti tīkams.

Lai gan esmu aprakstījis visus galvenos pakalpojumus, ir jāņem vērā, ka parasti visi šie kopšanas veidi tiek izmantoti pa nedaudz katrā kokā. Reti, kad gadoties, ka vainagam ir nepieciešama tikai samazināšana, kā arī arborista ētika neļauj paiet garām, nesakopjot vai nenozāģējot slimus, ielauztus vai citādi traumētus zarus.

Raksts veidots ar koku kopšanas speciālistiem no varpinas.lv

Next »